Єрусалим за один день. Що подивитися?

Історія Єрусалиму – це чотири тисячі років, змішання трьох релігій і безлічі легенд. Ми склали гід по основних пам’ятках для тих, хто заїжджає сюди на один день під час подорожі по Ізраїлю. Дізнайтеся, чому на Храмову гору пускають не всіх, звідки відкриваються кращі панорами і де кипить нічне життя.

Старе місто

Старе місто – концентрація головних визначних пам’яток Єрусалима. За статистикою, найбільш відвідувані з них – Західна стіна (Стіна плачу), храм Гробу Господнього і Віа Долороза. Розповідаємо докладніше про туристичні must see.

Стіна плачу (Західна стіна)

Частина масивної кам’яної стіни навколо Храмової гори, на якій 2 тисячі років тому стояла головна святиня іудаїзму – Другий храм. Коли його зруйнували, вціліла тільки західна частина стіни, звідки і пішла назва. Цікаво, що і на івриті, і на англійській мові це місце називається Західна стіна. Стіною плачу її стали називати араби, бачачи, як євреї приходять сюди плакати і молитися.

Фрагмент стіни тягнеться майже на 500 метрів, але основне місце паломництва – велика площа, на яку виходить відкрита ділянка споруди. Цю площу називають синагогою під відкритим небом. Тут проходять масові молитви, відзначаються єврейські свята, приймають присягу новобранці ізраїльської армії. Ну а основна туристична традиція ось вже 300 років – вкласти записку в щілину між величезними валунами (довжина найбільшого – 13 метрів).

Хоча зараз є можливість написати записку онлайн з будь-якої точки світу, мільйони людей – від паломників до римських пап і президентів – вважають за краще особисто доторкнутися до стіни і загадати бажання. Зробити це нескладно: туди пускають всіх бажаючих, для чоловіків і жінок виділені окремі ділянки. Нагромаджені записки, за офіційною версією, збирають двічі на рік і закопують в землю на Оливній горі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ  Гонконг: там, де ростуть хмарочоси

Храмова гора

Це священне для іудеїв і мусульман місце зараз належить Йорданії. Колись тут стояли Перший і Другий Єрусалимський храми, а зараз – одні з головних мусульманських святинь. Потрапити на площу над Стіною Плачу вдається не всім: вхід для туристів обмежений, пускають сюди не кожен день і тільки в строго відведений час. Доступ всередину святинь відкритий тільки для мусульман.

Дві основні визначні пам’ятки Храмової гори – мечеть Аль-Акса, третя за значимістю святиня ісламу, і Купол Скелі, всередині якої знаходиться Наріжний камінь. Іудеї пов’язують його із створенням світу, а мусульмани – з одним з ключових подій в ісламі, нічною подорожжю пророка Мухаммеда. Купол Скелі вважається одним з кращих зразків ісламської архітектури. Туристи можуть оцінити тільки зовнішню його частину: фасад з золотим куполом, багатим мозаїчним орнаментом, візерунчастим мармуром і позолотою.

Віа Долороза

Поки історики сперечаються, чи дійсно за цим маршрутом Христа вели на Голгофу, мільйони людей продовжують витоптувати вікові камені на Віа Долороза («шлях страждань»). З хрестами і без, з гідами і самостійно, скептично і натхненно налаштовані, туристи пробираються по вузькій звивистій вулиці між натовпів паломників і торговців сувенірами. На жаль, в останні роки мальовнича вулиця перетворилася в базар: церкви і монастирі тут перемежовуються з численними кафе і сувенірними крамницями.

Храм Гробу Господнього (Воскресіння Христового)

Головна християнська святиня – місце, де за переказами був розп’ятий, а потім воскрес Ісус Христос – за багато століть не раз перебудовувалася, пережила руйнування і пожежу. Зараз це складний комплекс споруд, який об’єднує кілька храмів і каплиць і поділений між вірменською, сирійською, православною, католицькою, коптською і ефіопською церквами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ  5 найцікавіших північних міст

Усередині знаходяться Голгофа, Кувуклия з Гробом Господнім, Камінь помазання та інші християнські святині, строго розділені між різними конфесіями. Щоб уникнути конфліктів ключі від храму зберігаються у арабської родини.

Чотири квартали

Старе місто ділиться на чотири квартали: єврейський, вірменський, християнський і мусульманський. Варто поблукати по вузьких вуличках кожного з них, щоб відчути характер і атмосферу. Найбільш густонаселений квартал – мусульманський, найменший – вірменський, а найновіший – єврейський. Він був майже повністю зруйнований під час арабсько-ізраїльської війни 1948 року і дбайливо відновлений за старими кресленнями.

Оглядові майданчики

З висоти Єрусалим відкриває нові грані, демонструє різницю між єврейськими та арабськими кварталами і показує ефектні панорами. Вибирайте одну з оглядових майданчиків.

Фортечні стіни

Потужні стіни були побудовані ще в 16 столітті. Зараз туристам доступний чотирикілометровий прогулянковий маршрут: можна подивитися на різні квартали Старого міста, заглянути у внутрішні двори і оцінити міць міських воріт.

Дзвіниця церкви Редімер

Німецька лютеранська церква Христа Спасителя (Редімер) знаходиться недалеко від храму Гробу Господнього. Подолавши 178 сходинок, ви побачите все Старе місто, як на долоні. А ще оціните храм Гробу Господнього як цільну споруда, що неможливо зробити знизу.

Оливкова (Єлеонська) гора

Найвища гора в Єрусалимі пов’язана з багатьма біблійними подіями, на місці яких побудовані церкви і каплиці. Тут знаходяться гробниця Діви Марії і Гетсиманський сад (як вважається, Христос молився там у ніч перед арештом) з тисячолітніми оливами, які і дали назву горі.

З вершини Оливкової гори відкривається одна з найвеличніших панорам в Єрусалимі зі Старим містом на заході й Іудейською пустелею на сході. Багато хто приходить сюди зустрічати захід сонця і фотографувати вогні вечірнього Єрусалиму.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ  Топ-10 головних різдвяних ярмарок Європи

Шопінг

Як і в будь-якому туристичному місці, ціни на сувеніри в центрі Єрусалиму сильно завищені. Особливо азартні туристи торгуються до останнього в кращих традиціях східних базарів. Інші ж просто отримують задоволення від місцевого колориту і полюють на вдалі кадри для Instagram.

Ринок Махане-Єгуда

Колись звичайний єрусалимський ринок зараз перетворився на туристичну визначну пам’ятку – нарівні з Бокерія в Барселоні або Камдені в Лондоні. Махане-Єгуда пропонує класичний набір «хліба і видовищ»:

  • Відчути ритм життя східного базару зі своїми фарбами, запахами, звуками і смаками. Особливо колоритна атмосфера тут по четвергах і п’ятницях, коли місцеві жителі закуповуються до шаббат;
  • Купити сувеніри, особливо їстівні: приправи, фініки, оливки, халву, вино або хумус;
  • Поїсти в одному з десятків кафе. Фалафель або шаурма, паста або бургери, салати або суші – ніхто не піде голодним. А любителі гастрономічних турів можуть замовити екскурсію по ринку з дегустацією;
  • Розважитися. В останні роки ринок перетворився в один з центрів нічного життя. Після закриття овочевих крамниць ввечері відкриваються бари з живою музикою, паби і ресторани. Тут відзначають свята і влаштовують вечірки – іноді веселощі не змовкає до ранку.

Вулиця Бен-Єгуда

Пішохідна вулиця з безліччю магазинів і ресторанів. Тут можна купити все – від магнітика до шкіряного взуття і косметики Мертвого моря. А ще – перекусити і послухати вуличних музикантів.

Арабський ринок

Класичний східний ринок, частина якого проходить по Віа Долороза. В галасливих строкатих рядах можна купити релігійні сувеніри, різнокольорові хустки, біжутерію, спеції, кераміку і східні солодощі.